Doprovod k porodu – tipy pro manžela

Když se žena zmíní, že by chtěla svého muže jako doprovod k porodu, přichází často zděšení. „A co tam jako budu dělat, vždyť já tomu vůbec nerozumím“. Je  naprosto v pořádku, že to tak muži mohou cítit a fpochybují o sobě. Role muže u porodu, je však nenahraditelná.

 

Tento článek je tedy věnován mužům a ti se v něm dozví, co mohou při porodu dělat.

Připrav bezpečný prostor

A co to znamená? Ideální pro prostředí pro porod je stejné jako to pro milování,  tedy teplo, tma (tady byste se se mnou mohli hádat, že?) a  pocit bezpečí. Sbal doma její oblíbený polštář, deku, světýlka s příjemným světlem.  Zatímco ona bude prodýchávat kontrakce, Ty z porodního pokoje uděláš krásný pokoj, který vypadá jak na tom nejkrásnějším wellness.

Sleduj napětí ve svalech

Koukni se na svoji ženu, je celá v křeči a stažená? Pokud ano, jak asi teď vypadá její čípek, který se potřebuje otevřít a změkčit, aby miminko mohlo sestoupit porodními cestami a narodit se. Zkus ji pomoci se uvolnit, stoupni si za ní polož ji ruce na ramena a jemně je stlač dolů. Obejmi ji a pohoupej ji v bocích, zašeptej ji do ucha, že je skvělá a miluješ ji.

Vydávej zvuky a dýchej s ní

Nízké sténání, nebo zvuky „ohmmm“ jí mohou pomoci se uvolnit. Některé ženy by při porodu rády dělaly různě zvuky, ale stydí se. Pokud je zvučení to, co žena potřebuje, ale stydí se, dělej to s ní. Můžeš s ní také dýchat. Mezi vlnami je dech jemný, uvolněný, plynulý a když vlna přijde, tak hluboký a plynulý. Dech pomáha uvolňovat svaly a zůstat v klidu.

Napusť vanu, nebo s ní bež do sprchy

Voda je takový „aqua-dural“ a velice efektivně pomáhá ženě pracovat s intenzitou vln. Mimo to má voda příznivé účinky na psychiku. Vliv má podle studií i na porodní cesty a pomáhá s dilatací děložní branky. S hydroterapií se pracuje u porodu již po mnoho let. Svleč se a  běž s ženou do sprchy, můžeš ji sprchovat záda, nebo třeba i bříško. Pokud je k dispozici i vana, můžete zkusit napustit i tu.

Zkuste všechno možné

Stejně jako je rutina nuda ve vztahu, i u porodu je fajn věci střídat. Jste ve vaně? Zkuste za půlhoďku něco jiného, třeba ji vezmi na záchod, kde se naše těla nejvíce uvolňují, protože to tak máme zažité z chození na wc.  Nebo na míč. Taky se do sebe můžete zavěsit a tancovat, nebo cokoli Vás napadne. Změna poloh pomáhá porodu postupovat.

 

Přijde Vám to i tak složité? Pak je dobré mít s sebou, jako doprovod k porodu ještě dulu, která se vším poradí, nebo Tě navede. Napiš mi, ráda zodpovím všechny Tvé dotazy.  A neměj strach, žena Tě bude vnímat, jako neskutečnou pomoc, i když neuděláš nic z tohoto seznamu.