S čím Vám může pomoci kurz hypnoporodu?

Pokud jste těhotná a hledáte způsob, jak zvládnout stres z těhotenství a porodu, hypnoporod je možnost, která by vám mohla pomoci.

Hypnoporod je metoda, která se zaměřuje na relaxaci, dýchání a vizualizaci s cílem snížit bolest a úzkost během porodu. Název pochází ze slov „hypnóza“ a „porod“, jedná se tedy o metodu, která využívá hypnózu k pomoci při porodu.

Myšlenka hypnoporodu spočívá v tom, že pokud se během porodu uvolníte, bude to pro vaše tělo – a tedy i pro vaši mysl – snazší. Je to proto, že když jste ve stresu nebo se něčeho obáváte (například porodu), vaše tělo uvolňuje do krevního oběhu adrenalin. Pokud se během porodu vůbec neuvolníte, může tento adrenalin způsobit, že kontrakce budou intenzivnější, než by jinak byly – což pro vás znamená větší bolest a úzkost!

Právě v tom spočívá přínos hypnoporodu: pokud se naučíte, jak se během porodu uvolnit, není důvod, proč by kontrakce měly být bolestivější, než by jinak byly.

Hypnoporod je technika, která vám pomůže spojit se s vaším tělem během porodu, takže ji můžete využít, abyste se cítila klidná a uvolněná, i když půjde do tuhého. Naučí vás, jak používat meditaci, dechové techniky a afirmace, které vám pomohou zůstat klidná a soustředěná.

Pokud jste již někdy rodila, víte, že bolest může být opravdu intenzivní a můžete mít pocit, že vás vaše tělo zrazuje a vy nevíte jak dál. Nové výzkumy však ukazují, že existují způsoby, jak tento proces zvládnout s menší bolestí a s větší lehkostí – a začít s nimi můžete třeba již na začátku těhotenství.

Předporodní kurz je navrženy tak, aby budoucí rodiče seznámil s jejich tělem a procesem, kterým jejich tělo projde během porodu. V kurzu Vás naučím mimo jiné například relaxační techniky a to, jak ovládat své dýchání, abyste se mohly lépe vyrovnat s vlnami (kontrakcemi) a dalšími intenzivními pocity během porodu.

Hypnoporod využívá i vizuální složku jako jsou videa a pozitivní afirmace, které pomáhají ženám představit si, že jsou během porodu v klidném stavu. Tento typ mentální přípravy může pomoci snížit stres ženy i miminka během porodu.