Jak o sebe pečovat v šestinedělí

Po porodu potřebuje vaše tělo čas na zotavení. Během šestinedělí  je důležité odpočívat, kdykoli můžete. To pomůže vašemu tělu uzdravit se a dodá Vám to energii na péči o dítě.

Zde je několik tipů pro poporodní období:

1. Spěte, když spí vaše dítě. Může to být těžké, ale je důležité, abyste spala co nejvíce.

2. Dělejte si během dne přestávky na odpočinek. I kdybyste si mohly odpočinout jen na pár minut, pomůže vám to cítit se lépe.

3. Požádejte o pomoc rodinu a přátele. Mohou uklidit, nebo uvařit, zatímco vy si zdřímnete s miminkem, nebo se budete tulit a kojit.

4. Možná budete chtít stihnout všechno, jak před narozením miminka, ale už to tak lehce nejde. Je čas slevit ze svých nároků. Dělejte věci postupně a nesnažte se toho udělat příliš mnoho za jeden den.

5. Naslouchejte svému tělu a dělejte to, co vám vyhovuje. Řiďte se svými instinkty a dělejte to, co je pro vás a vaše dítě nejlepší.

 

Podpora v šestinedělí

Není žádným tajemstvím, že narození dítěte je jednou z nejúžasnějších, ale zároveň nejnáročnějších zkušeností, kterou může žena prožít. Prvních několik týdnů po porodu je pro matku i dítě obdobím neuvěřitelného přizpůsobování – a není to vždy snadné. Od hormonální horské dráhy až po nedostatek spánku.

Proto je tak důležité mít v tomto období k dispozici podpůrnou síť. Ať už je to váš partner, rodina, přátelé nebo dokonce profesionální poporodní dula, ujistěte se, že máte lidi, na které se můžete spolehnout a kteří vám pomohou překonat těžké chvíle.

Není ostuda přiznat, že potřebujete nějakou podporu – všichni ji občas potřebujeme!

Jak získat podporu rodinných příslušníků

Je důležité mít k dispozici systém podpory, který vám pomůže zvládnout výzvy spojené s počátky rodičovství. Rodinní příslušníci mohou být skvělým zdrojem podpory, ale někdy může být obtížné požádat o pomoc nebo vědět, jak jejich podporu nejlépe využít. Zde je několik tipů, jak získat podporu od rodinných příslušníků:

1. Otevřeně a upřímně sdělte své potřeby. Ujasněte si, jaký druh podpory potřebujete, ať už jde o pomoc s péčí o děti, domácími pracemi nebo jen o to, abyste si mohli s někým popovídat.

2. Podle potřeby stanovte hranice. Je v pořádku říci ne, pokud vám nevyhovuje, že někdo přijde k vám domů, nebo pokud potřebujete být chvíli sami.

3. Využívejte různé členy rodiny pro různé druhy podpory. Například vaše matka může být skvělá v pomoci s dítětem, zatímco vaše sestra je lepší v tom, že vás vyslechne, když si potřebujete povídat.

4. Buďte vděční za jakoukoli nabízenou podporu. I když to není přesně to, co potřebujete, oceňte, že se vám členové rodiny snaží pomoci, jak jen mohou.

5. Vyhledejte odbornou pomoc, pokud máte potíže a členové vaší rodiny vám nejsou schopni poskytnout takovou míru podpory, jakou potřebujete. Nebojte se požádat o pomoc poporodní dulu, laktační poradkyni, nebo jiného odborníka.