5 tipů pro lehčí porod, aneb co mě naučil můj vlastní porod

Porod je pro každou ženu jedinečnou zkušeností a každý porod nám přinese nové a nové poznání. V tomto článku se s vámi podělím o některé z nejcennějších lekcí, které jsem během své cesty získala, abych vám pomohla na vaší vlastní cestě. Od pochopení důležitosti porodního plánu až po sílu vizualizace porodu.
Zjistěte, co jsem se naučila a jak to může být prospěšné pro vás!

 

5 nejlepších rad

Žádné dva porody nejsou stejné, ale existuje pět základních předpokladů pro porod, na který budete s láskou vzpomínat.

1.  Poskytovatel péče

Váš poskytovatel péče je jedním z klíčů k úspěšnému porodu. Ujistěte se, že jste si vybrali někoho, kdo souzní s vašimi hodnotami. Porodnici si nevybíráme podle vzdálenosti, či hezkých pokojů, ale podle toho, zda jsou schopni a ochotni spolupracovat na našich přáních.

2. Podporující partner, či kamarádka

Podporující doprovod během porodu je zásadní. Může vám pomoci překonat náročné části porodu a poskytnout vám fyzickou i emocionální podporu.

3. Dula

Dula je poskytuje podporu ženám  během těhotenství, porodu u po něm. To může být neocenitelný přínos, zejména pokud procházíte porodem poprvé.

4. Dobrý porodní plán

Plánování porodu dopředu může přispět k hladšímu průběhu. Napište si své preference pro porod, například jaký druh léčby bolesti chcete, koho chcete mít na pokoji s sebou a v jakém prostředí chcete rodit. Jak totiž říká jedná přísloví – pokud neznáte své možnosti, nemáte žádné.

5. Relaxační techniky

Naučte se, jak uvolnit své tělo i mysl, což může během porodu znamenat velký rozdíl. Vyzkoušejte praktiky, jako je jóga nebo meditace, nebo absolvujte kurz HypnoPorodu. To vám může pomoci zůstat v klidu během porodu.

 

Co je to hypnoporod?

Hypnoporod je technika, která vám může pomoci cítit se během porodu uvolněněji a mít nad ním kontrolu. Zahrnuje použití relaxačních technik, práci s dechem a využití autohypnózy. Tyto techniky vám pomohou zvládnout bolest při porodu a uklidnit mysl.

 

Jak jsem začala s hypnoporodem

Nikdy jsem si nemyslela, že budu ten typ člověka, který vyzkouší hypnoporod, ale když jsem čekala své syna, začala jsem si dělat průzkum o přirozených porodních metodách. Narazila jsem na hypnoporod a zaujala mě myšlenka využití autohypnózy, která by mi pomohla uvolnit se během porodu.

Přečetla jsem si několik knih na toto téma a pak jsem našla místní kurz hypnoporodu. Absolvovala jsem ho a naučila se používat hypnózu při porodu. Celkově jsem zjistila, že je to velmi užitečný nástroj pro zvládání úzkosti a bolesti během porodu.

Sama jsem se posléze stala i jeho lektorkou.

Pokud uvažujete o tom, že hypnoporod vyzkoušíte, doporučuji udělat si průzkum a najít si dobrý kurz, abyste mohli začít.

 

Tipy, jak se stát silnější a mít porod pod kontrolou

Porod je úžasný proces, který může být jak posilující, tak i skličující. Zde je několik tipů, které vám pomohou cítit se pod kontrolou a připravit se na porod:

1. Prozkoumejte své možnosti. Čím více budete vědět o různých způsobech porodu, tím jistěji se budete cítit při rozhodování o vlastní péči.

2. Najděte si poskytovatele péče, který podporuje vaši volbu. Měla byste se cítit příjemně, když s poskytovatelem péče diskutujete o všech svých možnostech, a mít jistotu, že vás podpoří v jakémkoli rozhodnutí.

3. Vytvořte si porodní plán. Nemusí se jednat o formální dokument, ale je užitečné si předem promyslet a sdělit své preference ohledně porodu, porodní a poporodní péče.

4. Vytvořte si podpůrnou síť. Ať už je to váš partner, přátelé nebo rodina, ujistěte se, že máte kolem sebe lidi, kteří vám poskytnou emocionální a praktickou podporu během porodu i po narození dítěte.

5. Uvolněte se a dýchejte. Porod je intenzivní zážitek, ale nezapomeňte, že vaše tělo k tomu bylo stvořeno! Snažte se během porodu zůstat co nejvíce uvolněná a soustřeďte se na hluboké dýchání, které vám pomůže zvládnout případné problémy.

Proč jsem se rozhodla pro přirozený porod

Existuje mnoho důvodů, proč jsem se rozhodla pro přirozený porod. Zaprvé jsem chtěla být u porodu svého dítěte co nejvíce přítomna a zapojena. Kromě toho věřím, že pro většinu žen je přirozený porod bezpečnější a zdravější variantou než lékařské zákroky. Věřím také, že porodní proces je silná a přirozená událost, která si zaslouží respekt. Chtěla jsem se aktivně podílet na přivedení svého dítěte na svět, místo toho, aby tento proces řídil někdo jiný. A konečně vím, že zotavení po přirozeném porodu je obvykle rychlejší a snazší než zotavení po porodu císařským řezem nebo jiných lékařských zákrocích.

A to samé předávám jako dula a lektorka HypnoPorodu svým ženám.